But... menstrual cups are too expensive!

We’ve heard it too many times before: “I’d love to try a menstrual cup, but I can’t really afford it.”

First of all, we completely understand that saving money is important, and sometimes it is hard to set aside enough money to buy a Pixie Cup. That is one of the reasons why we started our Buy One Give One program, so every woman has the opportunity to experience the period freedom that a Pixie Cup provides!

pixie cup on a budget

Today we are giving you THREE ways that a Pixie Cup will benefit your budget!

1. We keep our cups at a reasonable price

If you do a little research, you will soon find that menstrual cups can be pretty pricey! When we started Pixie Cup, we wanted to provide an affordable, high-quality cup that every woman could use! Plus, when you purchase a menstrual cup from us, we give one away to a woman in need, so TWO cups are purchased for the price of one! Now that’s a deal you can’t pass up!

2. The Pixie Cup is reusable!

Each woman spends an average of $15-20 per month on period products. That adds up to about $180 a year! When you buy a Pixie Cup, you pay a small one-time fee and then you can reuse your cup for 10 years (the better you care for it the longer it lasts)! So just pocket that extra $150 or put it toward the Starbucks fund. ???? Wouldn’t you rather enjoy a steaming skinny mocha on that “worst day” of your period than an ultra tampon and maxi pad?

3. We 100% guarantee your satisfaction.

Try the Pixie Cup with a carefree mind. If you find that our cups do not work for you, let us know and we will either provide you with a different type of cup or give you a full refund. We want you to be 100% equipped to take on those PMS days with confidence and joy!

Now that we figured out how you can afford a Pixie Cup AND save money, what else is holding you back from giving a cup a try? Let us know in the comments! ????

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published

Our Top Picks For You

  • Period Disc & Applicator Kit
    Period Disc & Applicator Kit
    Regular price
    $49
    Sale Price
    Regular price
    $54
    $49
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pulse
    Pulse
    Regular price
    $59
    Sale Price
    Regular price
    $99
    $59
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Reusable Organic Cotton Pads
    Reusable Organic Cotton Pads
    Regular price
    $26
    Sale Price
    Regular price
    $34
    $26
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jayla Steamer
    Jayla Steamer
    Regular price
    $28
    Sale Price
    Regular price
    $36
    $28
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Eva Thermal
    Eva Thermal
    Regular price
    $37
    Sale Price
    Regular price
    $49
    $37
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Combo Period Disc
    Combo Period Disc
    Regular price
    $26
    Sale Price
    Regular price
    $39
    $26
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Kegel Weights
    Kegel Weights
    Regular price
    $37
    Sale Price
    Regular price
    $49
    $37
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Disposable Organic Cotton Pads
    Disposable Organic Cotton Pads
    Regular price
    $8
    Sale Price
    Regular price
    $12
    $8
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Combo Disc + Applicator Bundle
    Combo Disc + Applicator Bundle
    Regular price
    $39
    Sale Price
    Regular price
    $52
    $39
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Period Duo
    Period Duo
    Regular price
    $29
    Sale Price
    Regular price
    $39
    $29
    Unit price
    per 
    Sold out
  • My First Period Kit™
    My First Period Kit™
    Regular price
    $42
    Sale Price
    Regular price
    $54
    $42
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Period Duo Kit
    Period Duo Kit
    Regular price
    $39
    Sale Price
    Regular price
    $49
    $39
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Heat Patches
    Heat Patches
    Regular price
    $6
    Sale Price
    Regular price
    $9
    $6
    Unit price
    per 
    Sold out